fbpx
Adsiz tasarim 3 1

Bir web sitesinin farklı bir web sitesine link vermesine kısaca backlink denir. Web sitesinde bulunan özgün bir içeriğin, başka bir web sitesi yöneticisi tarafından fark edilerek link ataması yapmasıyla internet sitesinin içerikleri yayılmaya başlayacaktır. Kısacası internet sitenizde backlink kullanılması, tanınırlığınızı arttırmada önemli rol oynamaktadır. Tabi dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içeriklerinizin özgünlüğüdür. Ne kadar özgün içerik hazırlarsanız o kadar kaliteli backlink alır bir o kadar da sitenizin değerini arttırırsınız.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almanın birçok yolu mevcut. Ücretsiz sitelerden de yararlanılabilir, bu iş için faaliyet gösteren sitelerden de ücretli olarak alınabilir. Bunların yanında en iyi olan yol doğal olarak baclink alabilmenizdir. Bir web sitesi, herhangi baclink alma işlemeniz olmadan size baclink veriyorsa daha popüler ve daha güvenilir bir site olduğunuz anlamına gelir.

Popüler olan bir blog yazarından sizin için hakkında kısmı yazmasını isteyebilirsiniz. Farklı bir web sitesinden sizi tanıtan bir yazı satın alabilirsiniz. Bunlara ek olarak önemli blog yazılarına yorum yaparak da backlink oluşturmanız mümkün. Sonuç olarak nasıl olursa olsun tüm backlink tercihleriniz kaliteli bir yapıya sahip olmalıdır.

Her geçen gün arama motorlarının geri bağlantılar üzerindeki kriterleri değişime uğramaktadır. Site ve backlinlerin incelenmesinde daha detaylı araştırmalar yapılıyor. Bu sebeple backlink tercihlerinizde çok daha hassas davranmanız gerekiyor. Özellikle backlink aldığınız web sitesinin kalıcı bir yapıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Geçici olarak kullanılan ve sonrasında kaldırılan bir bağlantı sizin işinizi görmeyecektir. Bu yüzden bağlantınızı almadan önce backlink analizi yaptırırsanız işinizi garantiye almış olursunuz.

Kaliteli Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink alırken dikkat edilen değer genelde web sitesinin Pagerank değeridir. Bu değer, SEO açısından belirleyici olmadığı gibi, kolay manipüle edilebilir olması ve yapılan çalışmalarla arttırılabilir olması değerini önemsizleştirmektedir. Pagerank değeri yüksek olan bir web sitesinden link almaktansa, Pagerank değeri düşük ya da sıfır olan ve içeriğinizle alakası olan bir sitenin linkini almak daha faydalı olacaktır.

İçeriklerinizle alakalı, değeri ve SEO kalitesi yüksek olan siteler doğrudan backlinlerde etkisini gösterecektir. Bu yüzden web sitesindeki anahtar kelimenin üst sıralarda olması, size de mutlaka fayda sağlayacak anlamına gelmektedir. Kısacası link alınacak sitenin Google pozisyonunu kontrol ettiğinizde alacağınız linkin kalitesini de görmüş olursunuz.

Pagerank değeri, yüksek pagerank değerine sahip sitelerden alınan backlinklere göre değerlendirilen bir sistemdir. Bu sebeple alakasız Pr7 siteden backlink alınması siteyi Pr4 yapabilir fakat SEO kalitesini etkileyen bir durum değildir. Pagerank değerinin güvenilirliğinin azalmasıyla “Trustrank değeri” denen değer ortaya çıkmıştır. Trustrank değeri web sitesinin SEO kalitesiyle doğrudan ilişkili bir değerdir. Benzer içeriğe sahip olan sitelerden alınacak olan linklere göre artmaktadır ama Trustrank değerinin ölçümü doğru şekilde yapılamamaktadır. Bu değere en yakın ölçümü yapabilen “Mozrank algoristması sistemidir”. Mozrank ölçümü yapmak için “Firefox eklentisi” “search status” bölümünü kullanabilirsiniz. Ayna sayfa içerisinde yer alan “Page Authority” değerini kullanarak da sayfa kalitesini ölçebilirsiniz.

Aynı zamanda profesyonel SEO hizmetlerimizi inceleyerek, size uygun backlink paketlerimizden yararlanabilirsiniz.

Backlink Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarda bahsettiğimiz konulara bakılırsa aslında backlink almanın çok önemli bir şey olduğunu ve kesinlikle dikkat edilmesi gerektiğini uzun uzun anlattık. Çünkü eğer bu işlemi yaparken dikkatli olmazsanız fayda sağlayacağı yerde zarar verip, sonucu sitenizin banlanmasına kadar kötü bir hal alabilir.

Arama motorları, internet sitelerinin backlinklerini çok detaylı inceler ve hangi yollarla alındığına dikkat eder. Eğer backlinkin hile kullanılarak alındığını tespit ederse, backlinki güvenilmez olarak değerlendirir ve internet sitenize zarar vermesine sebep olabilir. Bu sebeple backlink alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri backlink alınan sitenin güvenilir ve kaliteli olmasıdır.

Backlink alınırken, bu web sitelerinin kalıcılığını da kontrol etmek gerekir. Kaliteli bir web sitesinden veya bir konuda çok popüler olan web sitesinden geçici şekilde oluşturulmuş backlinler arama motorlarında ve ziyaretçilerin gözünde daha kolay yükseltilir. Ama sonradan bu bağlantı ortadan kalkarsa veya site yöneticisi kaldırırsa, sitenin itibarı eski haline geri döner.

Bu noktada, backlink çalışmalarında öncelikli olarak Backlink Analizi yapmak çok önemlidir. Arama motorlarında güvenilmez olarak değerlendirilebilecek backlinkler, siteye faydadan çok zarar verdiği için analizlerinizi doğru olarak yapmanız sitenizin bu kategoriye düşmesinin önüne geçmiş olur. Kısacası düzgün ve başarılı bir analiz sonucunda yapılacak olan backlink çalışması, sitenizin seviye atlayabilmesi için en temel unsurlardan biridir.

Backlink Ne İşe Yarar?

Bir web sitesinin kendi bağlantısı arasında, başka bir web sitesinin metinlerinin veya görsellerinin bağlantılarının bulunması işleminin tümüne backlink denir. Backlink sistemi, arama motoru optimizasyonunda dış SEO bağlantısı olarak da kullanılır. Yürütülen SEO çalışmalarında, başarılı sonuç almak için oldukça önemli bir sistemdir. Web sitesinden sunulan geri bağlantı, arama motoru sonuçları tarafından da önemlidir. Kaliteli sunulmuş geri bağlantı, sitenizin üst sıralarda yer edinmesine yardımcı olur.

Bir backlinkin, doğal olarak yapılandırılmış ve doğrudan gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Doğal ve doğrudan oluşmuş olan geri bağlantı kaliteli olur. Bu yüzden backlink miktarından ziyade kalitesi daha önemlidir. Arama motorlarının yaptığı bağlantı kontrollerinde, doğru kaynaklardan backlink almak önem kazanır. Aynı zamanda zararlı olarak görülme ihtimali olan bu bağlantılar, web sitenizin zarar görmesine sebep olabilir. Kaliteli backlink için kullanılacak olan bağlantı, aynı bağlam içinde bulunmalıdır. Sitenizin ana konusu ne olarak belirlendiyse o konu üzerinde faaliyet gösteren bir siteden yararlanılmalıdır. Doğrudan ya da benzer bağlamda yapılmış olan geri bağlantı yarar sağlar. Bunlar dikkat edilerek yapılan backlink sisteminin sağlayacağı yararlar oldukça fazladır.

Backlinklerin siteniz için ne kadar önemli olduğundan fazlasıyla bahsettik. Sitenizi aramalarda ilk sıralara taşımak istiyorsanız sizin için hazırladığımız SEO paketlerini inceleyebilirsiniz.

Backlink Türleri

Backlink almadan önce, backlink türlerinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilerek hareket etmeniz, web siteniz için daha doğru adım atmanıza yardımcı olur.

Backlink türleri:

 1. Dofollow Backlink
 2. Nofollow Backlink
 3. Sponsored (Sponsorlu) Backlink
 4. UGC Backlink

olarak 4 maddede toplanır.

1.   Dofollow Backlink

Arama motorlarında linkin takip edilmesini sağlayan bir backlinktir. İzleme ve web sitesi erişiminde rol oynar. Backlink yapısında olan dofollow ölçülü kullanıldığı takdirde siteye değer katar. Üstün SEO performansı içinse nofollow backlinkle desteklenmelidir. İyi bir sıralama için sayfa dizininde kullanılır. Google üstünden indeksleme yapılacağı zamanda dofollow backlink tercih edilir.

Web sitesinin güvenilirlik kazanmasında, sahip olduğu dofollow backlinkinin değeri önemlidir. Arama motorlarının da site hakkında olumlu sonuç vermesinde bu link önem taşır. Dofollow linki bulunan siteler arama motorları tarafından önemsenir bu da sitenin daha çok kullanıcıya hitap etmesine sebep olur. Aynı zamanda kaynak sitenin değerlerinden de yararlanmasına fırsat verir.

Dofollow backlinkin birden fazla olumlu özelliği bulunsa da çok sayıda kullanılmaması gerekir. SEO rekabetinin nitelikli olabilmesi için dengeli bir dofollow – nofollow sistemi kurulması gerekir. Dengeli kullanılmış olan dofollow baclink, kullanıcıya şunları sunar;

 • Google arama motorunun güvenlik değerini belirten Trustrank değeri artar,
 • Sitenin Pr değerinden fayda sağlanabilir,
 • Sitelerde aralıklarla karşılaşılan dalgalanmanın önüne geçer,
 • Arama motorunda hedef anahtar kelime üstünde yükseliş sağlar,
 • Sitedeki Alexa değerinin sıralanması üzerinde fayda sağlar,
 • Web sitedeki hit değerinin artışına yardımcı olur,
 • Arama motorlarında sitenin değerini arttırır.

Dofollow baclink üzerinden üst düzeyde fayda sağlamak için doğru kullanımı çok önemlidir. Doğru kullanıldığı zaman siteyi üst sıralara taşır ve trafiğinin artmasına yardımcı olur. Site içerisinde kullanılabilecek alanlarsa şunlardır;

 • Bağlantı içerikle alakalı ve nitelikli bir yapıya sahipse dofollow baclink şeklinde tanımlanabilir,
 • Sitede bulunan sosyal medya platformları üzerinde kullanılır,
 • Ortak iş yapılan web sitesinde kullanılır,
 • Dahili sayfa içinde bulunur,
 • Sitede paylaşılmış olan bir makaleyi bu bağlantı ile eşleyebilirsiniz.

2.   Nofollow Backlink

Nofollow backlink bağlantısı, backlink bağlantıları üzerine rel=nofollow yazılmasıyla oluşturulur. Bu işlemden sonra bir site diğer sitenin PageRank değerinden yararlanamaz, Google bunu özellikle zararlı sitelerin engellenmesi için geliştirmiştir. Arama motoru botları üzerinde etkisi olan nofollow backlink, linkin kullanımını engeller. Bu aktarım düzenine maruz kalmamak için nitelikli bir backlinke ihtiyaç vardır.

Hızlı spam linklerinde oluşan yoğunluk, nofollow backlink gelişimine katkı sağlamıştır. Bir sitede fazla bağlantı mevcutsa PageRank değerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Nofollow backlink, PageRank değerinden faydalanırken sitenin sahibine fayda sağlamaz.

Google üzerinden birçok bağlantıyla nofollow backlink aktarımı yapılabilir. Bu bağlantılar sayesinde de site takip edilemez hale gelir. Yine bu bağlantılar, arama motorlarına bağlantıyı takip etmemesi için uyarır. Bu bağlantının sağladığı fayda ise sitede spam oluşturmak isteyen zararlı bağlantıları engelleyebilmektir. Bağlantının yazılıma eklenmesiyle, site daha korunaklı hale gelir.

Backlink kullanımıyla, arama motoru tarafından güven kazanma ve otoriter olma hedefi olduğu için, zararlı bağlantılar istenen bir durum değildir. Bu sebeple nofollow backlinde şu özelliklerin olması gerekir:

 • SEO sürecinde yazılımda ve E-ticaret işlemlerinde kullanılabilir,
 • Web sitelerindeki hit sayılarında etkilidir. Hit değeri yüksek olan bu web siteler, bırakılan linkle daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir,
 • Site sıralamalarını yükseltebilir,
 • Bağlantıları takip etme seçeneği tanımaz,
 • Yahoo arama motorunun bu bağlantıları backlink olarak görmesi gerekmektedir.

Google üzerinde backlink olarak görülmeyen nofollow backlink, aynı zamanda farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Bunlar:

 • Sponsorlu bağlantı içinde,
 • Eksik veya yetersiz otorite bağlantılarının içinde,
 • Blog yorum panellerinde,
 • Siteyi ceza ya da spama karşı koruma gibi işlemlerde kullanılır.

3.   Sponsored (Sponsorlu) Backlink

Sponsored etiketi, nofollow backlinlerle kullanılabilen, backlinler için ödeme yapılan ve ücretli backlinler için eklenen etiketlerdir. Banner reklamlarınız ve reklam içerikli metinleriniz için sponsorlu backlinklerden yararlanabilirsiniz.

Şimdiye kadar genellikle web sitesi yöneticileri tarafından, reklam linkleri için rel = “nofollow” kullanıldı. Artık bu etiket rel = “sponsored” olarak da kullanılabilmekte. Daha önceden bu şekilde kurulmamış bağlantılar için Google, mevcut bağlantıların bu şekilde kalabileceğini ama uygun olduğunda yeni yöntemin kullanılması gerektiğini söyledi. Kısacası reklam veya sponsor olan bağlantılar genellikle “sponsored” olarak tercih edilmeli fakat yine de  “nofollow” bağlantıları da kbul görmektedir.

4.   UGC Backlink

UGC, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerek anlamında kullanılır. UGC özelliğinin değeri, yorumlar ve forum gönderileri şeklinde kullanıcının oluşturduğu içerik içerisinde bulunan linkler için önerilir. UGC etiketi tıpkı sponsored etiketi gibi, nofollow linkleriyle de kullanılabilmektedir. Yine daha önceden var olan kodları değiştirmek için acele etmenize gerek yok fakat yine de yorumlar kısmında bu etiketi varsayılan olarak eklemeyi düşünebilirsiniz.

Adsiz tasarim 3

Backlink Analizi

Analiz yapılırken birçok analiz aracı kullanılabilir. Bu araçlar siteye zarar verebilecek ve spam oluşumuna neden olabilecek bağlantıların denetimini yapar. Seomoz, Ahrefs ve Majestic bu araçlardan birkaçıdır. Bu araçlar hacklenmiş ve çok fazla spam içeriği bulunan sitelerin backlinklerini reddederler. Aynı zamanda özgün içeriği olmayan, tekrarlayan içerikleri olan, düşük otoriteli ve ceza almış olan sitelerin analizi üzerinde de etkileri vardır. Bu araçlar, siteler üzerinde silme, nofollow veya Google disamow aracıyla reddedebilme özelliğine de sahiplerdir. Bu özellikler sayesinde siteye zarar verebilecek siteler temizlenmiş olur.

Backlink analiziyle siteye en uygun ve özgün bağlantılar eklenir. Bu eklemeler yapılırken kullanılan analiz araçlarının bazı özellikleri olması beklenir:

 • Anahtar kelime önerilerinde bulunabilmesi,
 • Backlink araştırmasını iç siteler ve dış siteler üzerinde yapabilmesi,
 • Rakip konumundaki sitelerin backlinlerini inceleyip ona göre yeni backlink oluşturması,
 • Sosyal medya platformlarında başarı ölçümü yapabilmesi,
 • Site üzerinde ve kelime kullanımında rekabet ölçümü yapabilmesi,
 • Web site içeriklerinin analizini yapabilmesi,
 • Google Analytics ile uyumlu çalışabilmesi.

Kullanılan araçları bu özellikleri taşıyorsa backlink tercihleri daha nitelikli olur. Kaliteli backlink internet sitesinin güvenilir, popüler ve otoriter olmasındaki en önemli etkendir.

Kaliteli Backlink Analizi

Backlink stratejisi web sitesinde yoğun bir trafik oluşturmaya yardımcı olur. Oluşturduğu bu geri dönüşlerden yararlanabilmek için bazı özellikleri bulunması gerekir. Bu özellikler arasında dönüşlerin doğal olarak gerçekleşmesi ve doğrudan yapılmış olması bulunur. Bu noktada kaliteli backlink, web sitesinin gelişebilmesi için, rakip sitelerden daha güçlü bir yapıya sahip olmalıdır.

Rakip Analizi

Rakip web sitelerinin ana sayfaları ve backlink listeleri incelenir. Bu sitelerde kullanılmış kaliteli backlink analizi, sitelerle ilgili bazı bilgileri öğrenmemize yardımcı olur. Bu bigiler:

 • Belirlenmiş anahtar kelimeler üzerinden kurulmuş olan içerikler,
 • Rakip sitenin backlink oluşturma yöntemi ve temel stratejisi,
 • Rakip siteye link vermiş sitelerin özellikleri,
 • Rakip sitenin kullandığı içerik özellikleri,
 • Rakip sitesindeki en nitelikli sayfalar

olarak sıralanır. Bu bilgiler sayesinde rakip web sitesinin ilgi alanları ve iş nitelikleri hakkında bilmemiz gereken temel nitelikleri elde etmiş oluruz.

Rakip web sitelerinin ürettiği kaliteli içerikleri baz alarak, ilgi alanı ve ilgili konu üzerine özgün bir çalışma ortaya konursa rakip web sitelerinin aldığı baclinkleri kendi siteniz için de alabilirsiniz.

SEO ve Backlink

SEO rekabeti yönünden bakıldığında backlink kritik bir noktada yer almaktadır. Backlinkin sunduğu güvenilirlik ve üst düzey site vaadi, sizin yolunuzu açmaya yardımcı olur. Arama motorları, sitenin güvenilirliğini referans alarak, web sitenizdeki içeriklere daha fazla kullanıcının ulaşması için çalışırlar. Güvenilir siteden alınan backlink, web sitenizin SEO puanını yükseltecektir. Bu durumda arama motoru üzerinden de değeriniz artarak, nitelikli bir web sitesi olma yolunda ilerlemeye devam etmiş olacaksınız.

SEO Açısından Yararlı Backlink Türleri

Backlink, bir web sitesinin SEO rekabetine ne kadar katkı sağlarsa o kadar başarılı demektir. Başarılı olmak isteyen web site yöneticilerinin de doğru backlink arasından tercih yapması gerekir. Kullanılacak olan bağlantının, doğal ve doğrudan gerçekleşmiş olması gerekir. Bağlamına uygun olmadan kullanılmış ve kullanıcısına hitap edemeyen geri bağlantılar, sitenin zarar görmesine sebep olur. Bu sebeple yükselmek için mutlaka iyi analiz yapılmalıdır.

1.   Doğal Backlink

Herhangi bir müdahale olmadan, diğer siteler tarafından doğrudan yapılmış olan backlink sistemi. Doğal backlink bağlantısını almak zor olsa da yüksek düzeyde başarı elde etmeye yardımcı olur. Bu bacnklink için özgün içerik üretebilmek ve süreklilik kazandırmak önemlidir. SEO için değerli olan bu bağlantıları kullanırken, içerik üretimiyle beraber doğru etkileşimde bulunabilmek de gerekir. Sosyal medya platformları üzerinden, benzer konuları işlemiş olan web siteleriyle etkileşim kurmak, doğal backlink almada sizi bir adım öne taşıyacaktır.

2.   Onaylanan Backlink

Web sitesiyle ilgili yapılan faaliyetlerin diğer sitede backlink olarak yer alması durumudur. Geri bağlantı elde edebilmek için bu faaliyetin niteliği önemlidir. Yerine getirilen faaliyetin güvenilir sitelerin konusunun kapsamında olması, geri bağlantıyı kolaylaştırır.

3.   Yerel Dizin Aracılığıyla Gelen Backlink

Web sitenizde trafik oluşturmak istiyorsanız bu backlinkden yararlanabilirsiniz. Özellikle Sarı Sayfalar, Foursquare, Yelp gibi izinlerin geri bağlantısı için kullanılabilir. Fakat bağlantıların sadece nofollow olarak oluşmasından dolayı bu bağlantıların eskisi kadar etkisi kalmamıştır. Yine de sitenin tanınırlığını arttırmak adına kullanılabilecek seçenekler arasında bulunur.

4.   Sosyal Medya Aracılığıyla Alınan Backlink

Tüm backlinkler arasında daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacak olan bağlantı şeklidir. Web sitenizin içeriğine uygun olarak sosyal medyadan alınan geri bağlantı, yoğun trafik ve üst sıralarda görünme imkânı tanır. Konusu eğlence olan bir web siteniz varsa Facebook veya İnstagram üzerinde bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu backlink türleri size büyük fayda sağlar fakat çeşitli forum sitelerinden yapılan yorumların bağlantıları SEO açısından yararlı değildir. Bu bağlantılar genelde nofollow backlink oluştururlar. Fakat yine de web sitenizin tanınırlığına hizmet edebilirler.

Youtube ve Backlink

Youtube üzerindeki yoğun trafiği düşünecek olursak, web sitenizin konusuyla alakalı bir kanaldan backlink almak, sitenizin trafiğini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda site dışı SEO çalışması olarak da geçen Youtube backlink, arama motorundaki diğer aramalara kıyasla daha verimli bir seçenektir. Web sitenizin içeriğiyle alakalı bir Youtube videosundan backlink kullandığınızda, kullanıcılar daha detaylı bilgi edinmek için sitenize gelerek ziyaretin artmasına sebep olabilirler.

Youtube Backlink Alırken Bilinmesi Gerekenler

Youtube backlink almadan önce yapmanız gereken ilk işlerden biri kendinize bir Youtube kanalı açmaktır. Bu şekilde sitenizin backlinlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Açtığınız bu kanal çok daha yüksek değere sahip backlinklerin üretilmesine yardımcı olur. Bu kanalda SEO uyumluluğu için haftada yaklaşık 5 video yüklemeniz yeterli olacaktır. Kanalda ürün veya hizmetlerinizin nasıl sunulacağıyla ilgili içerikler üretebilirsiniz. Bununla beraber videolara yapılan müşteri yorumları, ürün özellikleri ve sitenin içeriği ile ilgili konularda yayın yapabilirsiniz.

Youtube kanalının açılmasıyla ve içerik üretiminin başlamasıyla Youtube backlink kullanımına başlanabilir. Arama motorlarının backlink güvenliğini sağlayabilmesi için bağlantı oluşturmak genelde zordur. Bu nedenle biraz daha fazla araştırma yapmak gerekebilir. Youtube üzerindeki birçok bağlantı nofollow özelliği gösterdiği için spam ve takip edilemez özelliğe sahiptir ve bu durumda SEO gelişimini engellemeye sebep olur. Bağlantıların takip edilebilir durumda olması için site URL’sini doğru şekilde yerleştirebilmek çok önemlidir.

Youtube kanalını açtıktan sonra kanalı doğrulamanız ve özel bağlantılar için kullanılabilir hale getirebilmeniz gereklidir. Youtube içerisinde, kanal üzerindeki gelişmiş seçenekleri kontrol ederek, web sitelerinin bağlantılarını girebilirsiniz. Bu işlemden sonra bir bağlantının nofollow özelliğini engellemiş olabileceksiniz.

Youtube Backlink Takibi

Kullanılacak olan backlink veya rakip sitede kullanılan bağlantılar da analizde önemli bir adımdır. Bağlantı başarıları ve kullanıcı tepkileri bazı araçlarla ölçülür ve değerlendirmeye tabi tutulur. Kanalı oluşturduktan sonra video açıklamaları içinde belirtilen backlinkler doğru şekilde çalışırsa, siteniz üst sıralara taşınmaya başlar. Bu nedenle backlink takibi için birçok SEO aracı işinizi görecektir.

Backlink takip araçları sadece web sitenizin başarısını takip etmede değil aynı zamanda rakip performansının kontrolünde de işinize yarayacaktır. Bu araçlar sayesinde daha işlevsel backlinkler kullanabilirsiniz. İşinize yaramayan ya da hedef kitlenize hitap etmeyen backlinkler üzerinde de güncelleme yapabilirsiniz. Nitelikli bir Youtube backlink takip aracında şu özelliklerin bulunmasına dikkat etmenizde fayda var:

 • Dofollow ve nofollow bağlantıları, moz bağlantıları, spam bayrakları ve atıf akış puanlarını denetleyebilmeli,
 • Bağlantı başarılı veya başarısız olduğunda geri bildirimi verebilmeli,
 • Youtube bağlantısında olan değişiklik ya da canlı yayının başlamasında yaşanan problemlerle ilgili bilgi vermeli,
 • Sunulan geri bağlantıların değerlendirmesini yapmalı.

Youtube Backlink Çalışma Şekli

Herhangi bir backlinkle elde edebileceğiniz başarıyı Youtube backlinkle daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Yapı olarak bütün backlinkler kullanıcıları yönlendiren referans bağlantılarına sahiptir. Youtube backlinler de web sitenize referans sağlayıp trafik çekmek için çalışır. Youtube’da izlenen kullanıcılar backlink sayesinde sizin de videolarınızı izleyebilir.

Backlinklerin başarılı olabilmesi için ilk adımı bağlamsal olabilmesidir. Herhangi bir ürünle ilgili Youtube içeriğinde kullanılan bağlantıdaki sitenin de bu ürünle alakalı hizmet veriyor olması gerekir. Çünkü farklı içerikli olan siteyi bu hedef kitle tarafından tercih edilmez. Bunların yanında Youtube içeriklerinin ve kanalının da popüler olması önemli bir konudur. Arama motorları, güvenilirliği yüksek olan Youtube kanallarının verdiği bağlantıları daha çok öne çıkarır.

Youtube Backlink Avantajları

Youtube, arama motorlarında sürekli aranan listesinin neredeyse başında geliyor ve milyonlarca kullanıcısıyla çok büyük bir kitleyi de elinde tutuyor. Bu nedenle Youtube’un arama motorlarının içinde önemli bir yeri bulunuyor. Sosyal medya platformları üzerinde bir backlink kullanmak istiyorsanız ilk olarak Youtube’u tercih edebilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak yaptığınız bir Youtube backlink şu avantajları sunmaktadır:

 • Web sitenizi Youtube kullanıcıları da görebilir,
 • Yüksek trafik değerine ulaştıran nitelikli backlink kullanımını sağlamış olursunuz,
 • Youtube üzerinden sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz,
 • Kullandığınız backlinkler sayesinde sitenize organik kullanıcıları dahil edebilirsiniz,
 • Kaliteli ve kalıcı videolardaki bağlantılar sayesinde sitenin gelişimi sürekli desteklenmiş olur.

Bu avantajları göz önünde bulundurursak, Youtube backlink bu alanda iş geliştirmek isteyenlere büyük fırsat sunuyor. Nitelikli site ve kanal için özgün içerikler üretirseniz, otoriter bir site ve popüler bir kanal sahibi olabilirsiniz.

Etkili Backlinkler

En Önemli Özellikleri

 • “Anchor txt çeşitliliği” yani ana sayfada birbirinden farklı birden fazla kelimenin linki kullanılmalı,
 • Özgün tanıtım yazıları kullanılmalı,
 • Kendi web sitenizin konusuna, diline ve içeriğine en yakın olan sitelerden alınan linkler kullanılmalı,
 • Kullanılan linklerin sitelerinin değerli ve tıklanabilir sayfalardan alınmış olması,
 • Sadece ana sayfaya değil aynı zamanda önemli görülen alt sayfalara da kendi kelimelerinden linkler verilmeli.

Etkili Backlink Türleri

SEO ve SEM çalışmalarının önemli konusundan biri de backlinlerdir. Birçok backlink bağlantısı, arama motorlarının spam ve güvenlik önlemleri sebebiyle etkinliğini yitirir. Fakat analizlerinizi doğru yaparak,etkinliği devam eden backlink türlerini kullanırsanız, sitenize yoğun trafik ve organik ziyaretçi çekmeye devam edersiniz.

a.    Profil Backlink

Forumlarda yeni üyelik açıldığında, üye bilgileri bölümünde kaydedilen imza ve site adresi bilgileri aracılığıyla, web sitenize link ekleme işlemidir.

b.   Profil Backlinkleri:

 • Forumlardaki en değersiz sayfalardır. Hem bu sayfaların yeni olması hem güncellenen içeriklerinin olmaması hem de site içi linklemelerin ve sitemap öncelik değerinin düşük oluşu bu sayfaların etkilerini çok düşürmektedir,
 • Yeni açılan üyeliklerin forumda aktiflikleri olmadığı zaman (konu açma, mesaj yazma vb.) bu profillerin sayfaları görüntülenmez ve tıklama alamaz,
 • Profil sayfalarının, duplicate content olma olasılığı yüksek sayfalardır. Üye bilgileri, imza, konum bilgileri yanı sıra birçok bilgi aynı olan, kaynak kodu yönünden %90’a kadar çıkabilecek olan site içi benzerlik, bu sayfaların kalitesini büyük ölçüde düşüren unsurdur.

c.    Profil Backlink Sakıncaları:

 • Genelde yabancı siteler olduğu için “Bu Sayfanın Çevirisini Yap” hatası verebilir,
 • Profil backlink programı kısa sürede çok fazla backlink eklediği için ani çıkışlarla backlink artışına sebep olabilir,
 • İstikrarlı backlink artışları her zaman doğal karşılanır ve etkisi daha kalıcı olur,
 • Sayfaların sitemap önceliğinin düşük olması, Google yönünden, çalışmanın spam ihtimalini arttırır,
 • Bu backlinklerin yabancı forumlar üzerinde sağlanıyor olması, Türkçe karakter uyumsuzluğuna sebep olduğu için alakası olmayan anahtar kelimeler üzerinden link verilmesine de yol açabilir,
 • Türkçe karakter hatası, sitenin alakasız anchor textlerden backlinlerinin olmasına sebep olarak sitenin gerilere atar,
 • Bu çalışma konusunda endişesi olanların, yeni ve değersiz sitelerde bu çalışmayı test ederek karar vermeleri daha doğru sonuca varmalarına yardımcı olur.

d.   Makale Backlinkleri

Makale sitelerinden edinilen backlinklere denir. Makale içeriklerinin web sitesine geçirilmesi, tanıtım yazısı kullanılması ve hizmetlerinin tanıtımının yapılması için yazılan yazılardan backlink elde edilir. Bu bağlantı türleri özellikle ziyaretçi trafiğinde çok etkili olur.

e.    Sosyal İmleme Backlinkleri

Arama motorları tarafından sevilen backlink türlerinden biri olarak bilinir. Bu bağlantılar sayesinde ziyaretçi trafiği arttırılabilir. Sosyal medya üzerinden yapılacak olan bağlantılardan faydalanmak istenirse birkaç konuya dikkat edilmelidir. Hesabın aktif kullanıcısı olmalı, doğrudan gerçekleşmeli ve özgün yapıya sahip olmalı.  Otomasyon programları ve aynı kelime gruplarıyla yapılmış olan bağlantıların bir faydası olmaz.

f.     Wikipedia Backlinkleri

İnternet dünyasının en büyük sözlüğü niteliğinde olan Wikipedia’nın, içeriklerinin tamamının güncel ve özgün, kullanıcılar tarafından geliştirilen ve güçlü bir kaynak olması sebebiyle backlinkleri de bir o kadar güçlüdür. Bu kadar güçlü oluşu onu SEO açısından da otoriter kılmaktadır. SEO otoritesi, siteyi, birçok zorlu anahtar kelimeyle bile kolaylıkla üst sıralara taşır. Hal böyle olunca Wikipedia gibi doğal gücü olan bir siteden backlink almak da bir hayli zordur. Bunun için 2 yol sunulmaktadır:

 1. Yol: Kendi sektörünüzle ilgili anahtar kelimeye uygun sayfa düzenleyerek link eklemek.
 2. Yol: Yeni konu açıp link eklemek.

İki seçenek içinde link ekleme yönteminin ve sebebinin en doğal ve en özgün hali olması gerekir. Çünkü Wikipedia doğal olmayan çalışmaları bünyesinde barındırmamaktadır. Bu noktada eğer 1.yol izlenecekse yapmanız gereken, link verilecek olan sayfayla ilgili daha önce herhangi bir yere eklenmemiş, katkı sağlayabilecek bir bilgi yayınlandıktan sonra Wikipedia’ya ekleyerek, kaynak olarak sitenizin linkini vermenizdir. 2. Yolu izlemeyi düşünüyorsanız da web sitenizde olmayan ve ansiklopedik bilgi niteliği taşıyan bir konuyu ele alarak, güçlü kaynakların derlemesiyle yeni bir konu oluşturulmalıdır. Bu şekilde kaynaklarınızı siteniz üzerinden gösterebilirsiniz.

g.    Blog Backlinkleri

Yabancı ve yerli bloglara yorum aracılığıyla backlink ekleme işlemidir.

Blog Backlink Sakıncaları:
 • Yabancı siteler bulunduğu için “Bu sayfanın çevirisini yap” hatası verebilir,
 • Backlink artış açısı 45 dereceden fazlaysa riskli olduğu anlamına gelir. Devamında düşüşler veya sabit backlink seviyesi sorununu getirebilir. Kısa vadeli ve anlık olan backlink dalgalanmaları sitenizin Google üzerinde zarar görmesine sebep olabilir,
 • Yorum yapılabilen sayfalarda, daha önce yapılmış yorumlarda eklenmiş olan alakasız linklerin kalitesi ve o sayfalarda link çıkışlarının fazla olması backlinkin kalitesini düşürecektir,
 • Blog backlinkin en önemli zararı, yorum yapılan birçok sitede bileşen olarak son yorumlar özelliğinin kullanılıyor olmasıdır. Yorumlar bölümünde yorum yapmış olan siteye link verildiği için, birden o sitenin bütün sayfalarından backlink sağlanır ve bunun üzerine yeni yorum geldiğinde bu sağlanmış olan backlink kaybolur. Bu nedenle çok fazla backlink dalgalanması yaşanır. Bu da Google’da sitenin tutarsız olmasından dolayı güven kaybetmesine sebep olur.

Bu sıraladığımız sakıncalara dayanarak blog backlink kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Türkçe bloglara doğal, konuyla alakası olan ve manuel olarak yorum yapıp, Türkçe blog ve yorumlar üzerinden backlink almayı tercih edebilirsiniz.

h.   Dizin Backlinkler

Birbirinden farklı dizin siteleri üstünde kullanılan bağlantılarla elde edilen linklerdir. Ziyaretçi trafiği oluşturmada etkili olan bir türdür. Fakat son dönemlerde popülerliğini yitirmiştir.

i.     Footer Backlinkler

Web sitelerinde footet ve sidebar bölümlerinde bulunur. Son dönemlerde etkisini kaybetmeye başlamış olsa da çoğu site halen kullanmaya devam etmektedir

j.     Edu ve Gov Backlinkleri

Edu ve Gov bağlantısı bulunan sitelerden backlink elde edilir. Bu sitelerde genellikle ziyaretçi defteri bölümü, bağlantı oluşturmak için kullanılır. Nitelikli bir proje sahibiyseniz, bunu bir üniversite veya devlet kurumuna eklemeniz size değer katacaktır. Otoriter yapılı bir kurumun, kendi sitesi aracılığıyla backlink oluşturmak, trafiğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Adsiz tasarim 1

Ücretsiz Backlink Stratejileri

SEO rekabeti içinde olan birçok şirketin izlediği yöntemden biri de backlink stratejileridir. Sadece tek bir backlinkle bile web siteleri daha çok trafik elde edebilir. Web sitesinin içerikleri üzerinden bağlantı oluşturmak, sitelerin tanınırlığını arttırmak için başvurulan ilk yöntemlerden biridir. Doğal biçimde kurulmuş bir bağlantı, arama motorlarının siteye daha çok ziyaretçi çekmesine ve aramalarda üst sıralara çıkmasına yardımcı olur. Ücretsiz backlink oluştururken izleyebileceğiniz birkaç yol var.

Site İçi Bağlantılar

Web sitesi içinde, sizin konularınızı kapsayan kelimelere yönelik bağlantı oluşturmak fazlasıyla işlevseldir ve arama motorları açısından bu durum çok önemlidir. Bağlantınız çok fazla kullanıcı tarafından görülmese bile arama motorlarının görmemesi imkansızdır. Arama motoru, farklı bir siteye girilmesine gerek kalmadan kullanıcıya hizmet sunar bu sebeple sizin backlink taktiğinizi önemli olarak görür. Bunu göz önünde bulundurarak ağlantılarınızda aynı kelimelere bağlantı vermemeye dikkat etmelisiniz, bu yolla arama motorunun filtresine takılırsınız. Ek olarak da sitenizi tanıtmak isterken abartıya kaçarak fazla bağlantı kurmamaya dikkat edin. En fazla 200 bağlantı kurup, farklı anahtar kelimeler üzerinde çalışmaya özen gösterin.

Konuk Yazarlık

Backlinkler, sadece site üzerinde linkleme yapılarak değil, herhangi bir blog üzerinden ya da web sitesinde oluşturulan tanıtım yazılarıyla da oluşturulur. Tanıtım yazılarıyla, içeriklerinize olan ilgiyi arttırabilir ve bu sayede trafik oluşturabilirsiniz. Bu içeriklerinizin içinde herhangi bir site ismi kurmadan, kolay bir şekilde backlink yapmış olursunuz. Risksiz ve nitelikli olan bu yöntemi her zaman kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, farklı sitelerin ve kişilerin de web sitenizde konuk yazar olarak bulunmasına izin verebilirsiniz. Bu sayede o yazı üzerinden sitenizi ücretsiz olarak canlandırmış olursunuz.

Köşe Yazarları

Web siteniz için bir köşe yazarıyla da anlaşabilirsiniz. Yazdığı bir yazıda sizin web sitenizden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu anlaşma sayesinde ücretsiz olarak sitenizi tanıtma fırsatı yakalarsınız. Bu uygulamayla, yazı içerisinde web sitenizden yapılan bir alıntılamayla iyi bir backlink çalışması ortaya konabilir.

Rakip Web Sitesi Analizi

Bir web sitesinin ana sayfası üzerindeki backlink listesini incelediğiniz zaman buradan, firma ismi, kurucusu ve alan adı gibi birçok farklı bilgiye ulaşabilirsiniz.  Bu şekilde markalı backlinklerde genelde web sitesinin kendinden bahsedilir. Bu durumlar incelendiğinde neden sizin yerinize rakip sitenin backlinkte yer aldığını ve nasıl sizin de burada yer alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu süreçte çeşitli analiz araçlarından faydalanmak size yardımcı olacaktır.

Marka ismini doğrudan içeren bağlantılar arama motoruna güvenli olduğu mesajını verir. Bu nedenle ana sayfanızda markanızın olduğu backlinkleri eklemeye özen göstermelisiniz. Bağlantılarınızın, potansiyel kullanıcı kitlenizin vakit geçirdiği sitelerden olmasına dikkat edin. Bu stratejiyi uygularken, anahtar kelimeden önce marka ismini kullanmaya yoğunlaşabilirsiniz.

Kırık Bağlantılar

Kırık bağlantı da içeriğe ulaşma problemi yaşanır. 404 hatası veren backlinler bu bağlantılardan biridir. Bu bağlantılardan yararlanmak için öncelikle 404 hatası veren siteleri tespit etmeniz gerekir. Sitelere ulaşıp, karşılıklı anlaşma sağlayarak içeriği düzenleyebilirsiniz. Anlaşma sırasında bağlantının, size ait adresin olmasına dikkat etmelisiniz. Birkaç düzenlemeden sonra kırık bağlantıyla web sitenize ait bir backlink elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya

Son zamanlarda sosyal medyanın web siteleri üzerindeki gücünü daha da fazla deneyimliyoruz. Şirketler sosyal medya platformlarını reklam amacıyla kullanmayı tercih ederken, SEO uzmanları bu mecralarda potansiyel kitlelerin SEO faaliyetleri için kullanmayı tercih ediyor. Web sitenizin konusuna uygun olan bir sosyal medya hesabı üzerinden bağlantılar paylaşmak, siteniz üzerinde olumlu etkiler oluşturuyor. En çok ihtiyaç olan organik ziyaretçi trafiğinin artmasında sosyal medyanın gücün hatırı sayılır derecede fazla olduğu için buralardan web site adresinizi paylaşmanız, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmaya yarayabilir.

Kaliteli İçerik

Günümüzde artık internet ortamı içerik ortamı haline gelmiş durumda. Üretilen herhangi bir içerik milyonlarca defa paylaşılıyor. İçeriklerin bu hızda paylaşılması noktasında izlenebilecek en iyi yol, hazırladığınız içeriklerin özgün olmasından geçiyor. Çünkü arama motorları hem aynı içerikler hem de birbirine benzeyen içerikler üzerinden kısıtlamalar koyuyor. Alıntı yaptığınızda mutlaka referanslarınızı da belirtmeniz bekleniyor. Bu noktada içeriklerinizi uzan bir ekiple beraber üretmeniz, ücretsiz backlinkleri kendi içerisinde oluşturmuş oluyor. Bu yöntemle birlikte siz müdahale etmeden de doğal backlink almanız kolaylaşıyor. Özgün ve kaliteli içerikler sizi arama motorlarında üst seviyeye taşıyacak en önemli etkenlerdir.

Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir? Nasıl Tespit Edilir?

Bir web sitesinden, sizin web sitenizle alakası olmayan bir bağlantının sitenize yönlendirilmesi sonucu zararlı backlink oluşur. Bu tür bağlantılar, arama motorlarında web sitenizin olumsuz olduğuna dair bir algı yaratır. Bu durum sitenizin sıralamasının gerilemesi, organik trafiğin azalması ve sitenizin indeks değerlerinin silinmesi sonuçlarını ortaya koyar. Zararlı faaliyet gösteren sitelerde, web sitesinin Google değerleri hedeflenerek anti SEO çalışması yürütülür.

Backlink kontrollerinizi düzenli olarak yaparsanız bu durumdan sitenizi kurtarabilirsiniz. Backlink analiz çalışmalarınız ile sitenizi nasıl güvende tutacağınızı araştırabilirsiniz. Sitelere çok fazla backlink gönderilebilir bu sebeple zararlı backlinkleri daha kolay tespit edebilmek için çeşitli analiz araçları kullanmak daha kolay bir yol olacaktır.

Nasıl Tespit Ederiz?

SEO çalışması karşımıza iki farklı kategoride çıkar; site içi seo çalışmaları ve site dışı seo çalışmaları. Site dışı yürütüle SEO çalışmalarının birçoğu backlink alımı olarak karşımıza çıkar. Bir web sitesi aracılığıyla, kendi web sitenizin arama motorlarında güvenilirlik kazanması durumudur. SEO rekabeti açısından önemli bir meseledir. Backlink çalışmaları sitenizin üst sıralara çıkması, değerinin artması ve arama motorlarında olumlu karşılanması için mutlaka yürütülmelidir. Bu backlinkler sitenizin nitelikli bir kaynak olduğunu gösterirken hepsi de sitenizin için yararlı olmayabilir.

Arama motorlarının sitenize güvenmesi ve ceza vermemesi için zararlı backlinkleri tespit etmek çok önemlidir. Anali çalışmaları sonucu sitenize zarar verebilecek backlinkleri tespit ederek, kullanmanız gereken işlevsel ve yararlı olan backlinkleri aralarından seçebilirsiniz.

Kaynağı Nedir?

Gelişmiş arama motorları, farklı seçeneklere göre web sitelerinizi analiz eder. Bunun sonucunda içeriklerinizin kopya ya da kalitesiz olması gibi farklı seçeneklere böler. Kopya olan içeriklere Panda güncellemesi, kalitesiz olan içerikler için de Penguin güncellemesini geliştirmiştir. Google, sadece içeriklerin kalitesine değil, dışardan aldıkları bağlantıların kaynaklarına da dikkat ediyor. Bu güncellemeler sonucunda ise Penguin algoritması, siteniz için nitelikli olmayan dış bağlantı tespit ettiğinde, olumsuz yargılara varabiliyor.

Bunları göz önünde bulundurarak zararlı backlink oluşturma ihtimali olan kaynaklar;

 • Spam içeriğinin yüksek olduğu site bağlantıları,
 • Otorite sahibi olmayan web sitelerinin dış bağlantıları,
 • İndekslenmeyen site bağlantıları,
 • Arama motorlarının ceza verdiği site bağlantıları,
 • Blog sitelerinde spam alan yorumların bağlantıları,
 • Hacklenmiş olan sitelerden gelen bağlantılar,
 • Orijinal içerikleri olmayan sitelerden gelen bağlantılar,
 • Tekrarlayan içeriği olan site bağlantıları.

Sitenizin linklerini oluştururken bu kaynaklara dikkat ederek çalışmalarınızı yürütmelisiniz. Aynı zamanda analiz araçlarının yardımıyla nitelikli bir analiz yaparsanız bu bağlantıların sitenize vereceği zarardan korunmuş olursunuz.

Backlink Nasıl Sorgulanır?

Backlink sorgulamanın en nitelikli hali sitenizin konusuyla alakalı olan diğer rakip siteleri araştırmaktır. Bu rakip sitelerin adreslerini farklı sorgulama araçlarıyla kolaylıkla arayabilirsiniz. Bu sorgulamadan sonra ortaya çıkan Pr değeri, arama motorunun siteye verdiği değer anlamına gelmektedir. Bu değer aynı zamanda PageRank’ı oluşturur. OBL site üstünden dışarıya verilen toplam bağlantı sayısını, Flag ilgili bağlantıların nofollow özellikte olup olmadığı, Anchor Text ise sitedeki bağlantıların hangi anahtar kelime veya hangi görseller üzerinden verildiği bilgisini söyler.

Sorgulamada Oluşan Bağlantılar

Web sitesinin backlink sorgulaması sonucunda, sitemizde kullanacağımız bağlantıları da tespit edebiliriz. Arama motorlarında üst sıralamalara çıkmanın tek yolu backlink kullanımı değildir. Rakip sitelerin bağlantı yapısı da bize yardımcı olan bir diğer unsurdur. Bağlantı sorgusundan sonra Pr değeri yüksek olan, OBL değeri düşük olan, nofollow flagı bulunmayan ve anahtar kelime kullanmış olan siteler bize en kaliteli sonucu verir. Tabi bu sitelerin içeriklerinin bizim sitemizle alakalı olması gerekir.

Bağlantı sorgusu sonrasında değeri yüksek çıkan sitelerle iletişime geçilebilir. Site yöneticilerinin isteklerine yönelik içerikleriniz bulunuyorsa, bağlantı almanız kolaylaşır. Bu sorgulamanın size sunacağı bir diğer olumlu durum ise ücretsiz bağlantı sunabilmesidir. Makaleler, dizin içerikleri veya forumlar bu sonuçlar arasında olabilir.

Backlink Sorgulama Araçları

Backlinklerin zararlı olup olmadığına dair analiz yapabilmenizi sağlayan bazı sorgulama araçları bulunur.

Ahrefs

Sorgulama araçları arasında, en iyilerinden biri olarak geçen, ücretli veya ücretsiz hizmet özelliği olan ve SEO firmalarının genelde ilk tercihi olan sorgulama aracıdır. Sitenizin toplam backlink sayısını, backlinklerin dalgalanmalarını, dofollow/nofollow linklerin ayrılması bilgilerini grafik halinde bize sunar. Sosyal medya paylaşımlarını, backlink sayılarını, bölgesel yüzdelik oranlarıyla link alınan ülkeleri görsel olarak sunmaktadır.

Semrush

Rakip sitelerin performansını takip edebileceğiniz araçlardan biridir. Trendleri düzenli takip eden bir araç olduğu için çalışmalarınızda size avantaj sağlayabilir. Birçok araç gibi ücretli olmasına rağmen sunduğu hizmet göz önüne alındığında diğerlerine göre daha uygun maliyetlidir. Düzenli olarak PDF rapor elde edebilirsiniz.

Majestic SEO

Kaliteli bir sorgulama aracı olan Majestic SEO, bazı sitelerde karşılaşılacak analiz ve içerikleri sunuyor. Buradaki en popüler içerik, geçmişte aldığınız geri bağlantıların ve referans sitelerin sayısını göstermesidir. Aynı zamanda siteye yönlendirilen backlinklerin anchorunun nasıl olduğu ve yönlendirmenin nasıl sağlandığı analizi özelliğine de sahiptir. Anahtar kelimelerin web sitenize ne kadar link yoğunluğu sağladığı bilgisine de ulaşmanızı sağlar.

Cognitive SEO

Link dağılımı ve link araştırması konularında uzman olan bu site, bilgi ve analizleri tek başına değil birden fazla olacak şekilde tek bir yerde toplar. Birkaç dış kaynakla içeriklerin bir yerde toplandığı, backlinklerin girişi/çıkışı, ne zaman eklendiği ve silindiği bilgilerini sunmaktadır.

Open Site Explorer

Farklı amaçlarla veya bulunamayacak backlinkleri tarama konusunda biraz daha hassas davranıyor. Ayrıştırma özelliği sayesinde gelen linklerin ne şekilde geldiğini açıklayabiliyor. Bir süredir araştırma ve sayım konusunda biraz durgun olan bu site diğer backlink sorgulama sitelerinin yarısından daha az sonuç çıkartabilmektedir.

SEO Spyglass

Diğer sitelerin aksine bir yazılım/program olan bu uygulama, SEO ile uğraşan birçok WebMaster’in kullandığı backlink programı olarak anılmaktadır. Online sorgulama araçlarının ayrıştırdığı içeriklere oranla daha fazla özelliği bulunmaktadır. Ana sayfa ve link alınmış sitenin Pr değerini sunar. Detaylandırma özelliğiyle hangi ülke ve hizmetten bağlantı geldiğini görebiliyorsunuz.

SearchMetrics

Sorgulama konusunda birden fazla yerden kayak sağlayarak, bu konu üzerinde araştırma yapanlara kapsamlı bir kaynak imkanı sunuyor. Ücretsiz özellikte kullanıldığında birçok kısıtlaması olsa da yine de tatmin edici sonuçlar çıkarabiliyor. Backlink sorgulama aracı, görsel, sitedeki bağlantıların tümü, subdomainlerin araştırılması ve görünürlüğü, sitenize en çok hangi sitenin yönlendirme yaptığı, diğer rakip siteler ve arama sorgularında bulunduğunuz sıralamanın grafik olarak sunulması işlemlerini kısıtlanmış olarak sunuyor.

Monitor Backlinks

Bağlantıların nasıl verildiğini ve ücretsiz aramalarda kısıtlı sorgulama yapan bir backlink sorgulama sitesidir. En dikkat çekici özelliği ise detaylı ayrıştırma yapıyor olmasıdır. Bir sitede kaç backlink olduğu, kaçının değerli olduğu, kaç farklı IP adresinden geldiği, kaç farklı C-Class IP bulunduğu, nofollow ayrıştırması ve ne kadar edu/gov backlink olduğunu göstermektedir.

Link Research Tools

SEO araçlarıyla arama yaparak farklı seçenekler sunan bu sistem backlink sorgulamadan SERP sonuçlarına kadar her şeyi sunmaktadır. Bir WebMaster’in ihtiyaçlarına çözüm bulabilecek birçok içeriği sunuyor. Ücretli olarak birçok hizmet sunduğu gibi ücretsiz olarak da 4 adet araç sunmaktadır.

Web SEO Analytics

Günlük olarak belli kategorilerde ve içerikler üzerinde arama imkanı sunuyor. SEO için ihtiyaç duyulabilecek neredeyse bütün veriler ve içeriklerin yer aldığı bu sistemde, birden fazla özellik oluşu ve neredeyse net sonuç vermesini bu analiz aracını kullanmaya teşvik ediyor.

Genellikle SEO ihtiyaçlarını hedef alan bu sistem, kolay araçları ve grafikleriyle, domain, Alexa web trafiği, sayfa analizi, link oluşturma ve hata çözümlemesiyle ilgili diagnostik raporlar sunabiliyor.


search engine optimization target marketing concept bokeh b
SEO • 20 Kasım 2021 • Yazar: Seobaz Destek
Seo Uzmanı Nedir Nasıl Olunur?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı, web siteleri çeşitli arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, vb.) üst sıralara çıkarmak için gerekli olan çalışmaları yürüten…

seo title desc
SEO • 13 Ekim 2021 • Yazar: Seobaz Destek
Seo Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

Web sitelerinde yayınlanacak olan içeriklerin arama motorları tarafından daha fazla kullanıcılara ulaştırılması için seo uyumlu olması önemlidir. Arama motorları, belirlenen…Yorumlar 0

Fikrinizi Söyleyin
Hoşgeldiniz

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

Hemen Teklif Al

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

FİYAT TEKLİFİ AL

Garantili Trafik Artışı & Büyüme Hedefi

Aylık SEO Hizmeti ile minimum 3 aylık sözleşmeli projelerde minimum %12’den %100’e kadar büyüme hedefi veriyoruz.

× Whatsapp ile bize ulaşın.