fbpx

Online İtibar Yönetimi

İtibar yönetimi, bir kişi, marka veyahut firmanın halk gözünde itibarının yükselmesi ve kontrolünü sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların tümüdür. İtibar yönetimi çalışmalarını birçok işletmenin Halkla İlişkiler departmanı yürütüyor olsa da bazı durumlarda bu işleri yürütmesi için özel bir birim oluşturulabilmektedir. Bunun yanı sıra kontrolü sağlayabilmek adına işletme dışında destek veya hizmet satın alınabilmektedir.

İtibar Yönetimi Nedir?

İtibar Yönetimi aynı zamanda Dijital İtibar Yönetimi olarak da isimlendirilebilmektedir. İtibar yönetiminin asıl amacı marka veya firmanın halka doğru bir şekilde aktarılabilmesini ve markanın tanınırlık oranında artış sağlanmasını sağlamaktır. Bu işlemlerin sağlanabilmesi amacıyla çevrimiçi veya çevrimdışı ortamlar aracılığıyla belli kontrol mekanizmaları oluşturularak marka imajı ve itibarının haksız bir şekilde zedelemeye çalışılmasının önüne geçilmektedir.

İtibar yönetimini sağlayabilmek için geniş bir zamana ihtiyaç vardır. Bu süreç içerisinde çalışma sağlanan marka veya firma için tek seferlik bir çalışma sağlamak kısa süreli bir itibar artışı sağlayacaktır. Bunun yerine itibarin devamlı olarak yönetilmesi ve arttırılmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesine yönelik bir strateji takip etmek, kontrol mekanizmasını otomatikleştirmeyi başarmak itibarın devamlı olarak ulaşılması istenilen seviyede kalmasına ve uzun bir vadede yüksek faydalar sağlamasına yardımcı olacaktır.

Kurumsal İtibar Yönetimi

Kurumsal İtibar Yönetimi; kişi, marka veya kurumların sizin markanızın ismini duymaları halinde akıllarına ilk gelen izlenim bütünüdür. Bu kişilerin sizin isminizi duyması halinde akıllarına olumlu bir düşünce mi yoksa olumsuz bir düşünce mi hâkim düşüncesinin bütününe denmektedir. Bir kuruluşun itibarının yüksek bir seviyede tutulması, yeni bir müşteri kazanırken veya mevcut müşterileri üzerinde bir güven oluşturmasına ve bu sayede devamlı bir müşteri sağlama açısından oldukça önemlidir.

Markanızın ismini duyan bir kişinin aklında olumsuz bir düşünce canlanması hoşunuza gitmiyorsa, doğru ve verimli bir itibar yönetimi stratejisi oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuda alanında uzman kişi veya kişilerle çalışma sürdürmeniz oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kurumsal itibar yönetimini sağlamak için tek seferlik bir çalışmadan ziyade, devamlılık esasına dayanan bir strateji benimsemeniz önem arz etmektedir. Farklı kanallar kullanılarak kurumunuzun itibarının devamlı olarak kontrol edilmesi ve istenilen seviyede tutulabilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse, firmanızın bir hizmet sektöründe olduğu ve müşterilere belirli bir hizmeti sunduğunu varsayalım. Vermiş olduğunuz hizmetin satışının tamamlanması ardından, hizmeti satın alan müşteri şikayetçi olduğu takdirde onun için alternatif çözüm yolları üretmeli ve eğer mümkünse farklı veya yeni bir hizmet sunarak şikâyetin giderilmesi gerekmektedir. Aksi bir çalışma veya davranış sergilenmesi halinde elinizde bulunan müşteriyi kaybetmeyi ve alternatif firmalara yani rakiplerinize yönelmelerini izlemekten başka yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmuyor.

Peki, İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

İtibar yönetimi yapılırken öncelikle itibarı kontrol altına alınacak kişi, marka veya firma geniş çaplı bir araştırma ve inceleme altına alınır. Tüm referans kaynakları detaylıca takip edilerek, analizler sonucunda firma itibarını zedelemeye yönelik tüm paylaşım, girişimler devre dışı bırakılmaya çalışılır. Bunun sağlanabilmesi için en uygun ortam elbette çevrimiçi ortamlar ve sosyal medyayı kullanmaktır. Örnek vermek gerekirse, bir marka için itibar yönetimi gerçekleştirilirken markayı tercih etmiş müşterilerin sonrasında neden şikayetçi oldukları detaylıca incelenir ve bu şikayetlerin çözüme ulaşabilmesi için gerekli tüm yolların değerlendirilmesi ve hesaplanması gerekir.

Geniş çaplı izleme ve analizlerin tamamlanması ardından ilgili departmanlar devreye girerek dijital anlamda markanın imajı üzerinde oluşturulmuş kötü izlenimi ortadan kaldırmak ve iyileştirmek adına çalışmaya geçmesi ve müşterilerin sorunlarını hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmaya başlaması gerekir. Dijital platformlar üzerinde itibar arttırmaya yönelik atılacak tüm adımlar dikkatli yapılmalıdır. Çünkü, sosyal medyada hiçbir şey kesin olmamakla birlikte yapacağınız ufak bir yanlış her şeyi iyileştirmeye çalışırken daha kötü bir duruma sokabilir. Yine de gerçekleştirilecek bu çalışmalar sonucunda elde edecekleriniz kısaca;

 • Kurumsal anlamda prestij ve imajınızı bir uzman aracılığıyla korumaya çalışabilirsiniz,
 • Müşterileriniz ile aranızda gerçekleşen ilişkilerin iyileşmesi ve mutlu müşteri sayısının arttırılmasını sağlayabilirsiniz,
 • Markanız hakkında paylaşılan haberleri takip edip, ekstra bir çaba göstermenize gerek kalmaz,
 • Rakiplerinizle aranızda olan farkı hissettirir, müşterilerinize verdiğiniz önemi ön plana çıkarabilirsiniz.
 • İsminiz hakkında olumsuz haberlerdense, olumlu ve itibarınızı yükseltecek haberlerin üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz,
 • Sosyal medya platformlarında daha fazla tanınır, insanların hakkınızda konuşmasını sağlayabilirsiniz,
 • Marka bilinirliğinizde bir artış yakalayabilirsiniz.

Online İtibar Yönetimi Çalışmaları Ne Sunuyor?

Online itibar yönetimi çalışmaları, firmaların çevrimiçi platformlarda itibarlarının kontrol altına alınarak olumsuzluklardan uzak ve daha çok olumlu sonuçlara odaklanılmasını sağlayan çalışmalara verilen bir isimdir. Bu hizmet karşılığında markanız çevrimiçi platformlarda daha iyi anılmaya başlanacak ve itibarında önemli bir artış gözlemlenecektir.

Sizinle İlgili Olumsuz Haber Yapılmasını Engellemek

Bunu sağlayabilmek için öncesinde alacağınız birçok önlem, daha sonrasında bu tarz olumsuz haberlerin oluşmasının önüne geçebilmektedir. Bu gibi durumlarda alınabilecek önlemlerden bazıları ise;

 • İnternet’i hiçe saymayarak ilk adım atılabilir,
 • Sizi tehdit eden ve oldukça kızgın bir müşteriyle zıtlaşmaktansa onu memnun edebileceğiniz bir yol aramak,
 • Profesyonel araç veya araçlar kullanılarak sosyal medyayı düzenli olarak takip etmek ve kullanmak,
 • Arama motorunda yer alan sonuçları düzenli olarak kontrol ederek, bir düzen sağlamak,
 • Sosyal medya hesaplarının kontrolünü bu konuda tecrübeli ve uzman olmayan kişilere vermemek.

Yasal Haklarınızı Kullanmaktan Çekinmeyin

İnternet üzerinde kullanıcılar istediklerini paylaşmak konusunda bir özgürlüğe sahiptir fakat yapmış oldukları bu paylaşımların farklı birinin özgürlüğünü ihlal ettiği takdirde kendisine verilmiş olan özgürlük sona ermektedir. Bu gibi durumlarda yasal haklarınızı sonuna kadar kullanmaktan çekinmeden, gerekli gördüğünüz takdirde yasal merciiler aracılığıyla şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.

Ürünleriniz, markanız veya hizmetleriniz hakkında internet kullanıcıların paylaşmış oldukları olumsuz yorumları görmekten hoşlanmıyor olabilirsiniz fakat bu durum onların paylaşma özgürlüğü haklarından birisi. Bu yüzden bu gibi durumlarda sizin odaklanmanız gereken nokta ise şu; doğruluğu olmayan ve yalan bilgilerle donatılmış herhangi bir gerçeğe dayanmayan haberlere odaklanmalısınız.

Garantili Trafik Artışı & Büyüme Hedefi

Aylık SEO Hizmeti ile minimum 3 aylık sözleşmeli projelerde minimum %12’den %100’e kadar büyüme hedefi veriyoruz.

× Whatsapp ile bize ulaşın.