seo title desc

Sayfa içi seo uygulamalarında en önemli unsurlar Title (Başlık), Description (Açıklama), içerik, sayfa içi bağlantılar ve Url yapısının optimize edilmesini içerir.

On Page SEO neden önemlidir?

Google algoritması yapay zeka ile sürekli güncellenen bir yapı olmasına rağmen hala backlink, anahtar kelime vb konularda standartın dışına çıkamamış yıllar önceki büyük güncellemelerdeki algoritmalara göre sıralama sağlamaktadır.

Google sıralama yaparken kullanıcılara ilgili aramayla eşleşen en faydalı kaynaklarla buluşturmayı hedefler. İlgili arama sonucunda listelenen tüm sayfalar ticari ise sizin hedeflediğiniz sayfa ticari yani ürün sayfası, bilgi veren içerikler ise hedeflediğiniz sayfa blog sayfası olmalıdır. “Domates çorbası” satmak isteyen bir firma olduğunuzu varsayalım. “Domates çorbası” araması yaptığınızda ilk 10 sonuçta domates çorbasının nasıl yapıldığını, tarifi, içindekilerden bahseden blog içerikleri ve videolarla karşılaşırsınız. Bu aramayı yapan birçok kullanıcı ürünü satın almak yerine ürün hakkında bu bilgilere ulaşmak istediğinden ötürü arama sonuçlarını bu yönde şekillendirmiştir.  Bu ürünü satmak için benzer şekilde bir blog, video içeriği oluşturup kullanıcıyı ilgili sayfaya çektikten sonra ürüne yönlendirebilir ya da “domates çorbası al, domates çorbası satın al” gibi doğrudan ticari aramaları hedefleyebilirsiniz. Bu yüzden hangi anahtar kelime ile hangi sayfanın eşleşmesi gerekiyorsa site kurgusu yapılırken doğru hedefleme yapılmalıdır.

Title (Başlık) ve Description (Açıklama) Alanlarının Önemi

Google arama sonuçlarında bir sitenin vitrini başlık ve açıklama alanıdır. Bir kitap mağazasından alışveriş yaptığınızı varsayalım. Aklınızda bir fikir olmadan belirli bir kategori hedefleyip bir ürün yani kitap arayışına girdiğinizde ilgili raflarda ürünü seçmeniz için en temel iki sebep vardır. İlk sebep kitabın yazarıdır ikinci sebep ise kapağıdır. Sayfa içi SEO çalışmalarında yazar marka adınız yani marka otoritesidir, kapak ise başlık ve açıklama alanıdır. Bu yüzden başlık alanı olabildiğince etkili  ve arama yapan kullanıcıyı tıklamaya teşvik edecek şekilde kurgulanmalıdır.

Birçok arama sonucunda ilk sayfayı incelediğinizde hedeflenen anahtar kelimenin başlık ve açıklama alanında, hedeflenen anahtar kelimenin yer aldığını görebilirsiniz.

arama

Title Optimizasyonu

Google web masaüstü arama sonuçlarında başlık alanında maksimum kullanılabilen karakter sayısı 70, mobil arama sonuçlarında ise 60 karakterdir.

  • Oluşturduğunuz başlığın masaüstü ve mobilde eksiksiz bir şekilde gözükmesi için kullanmanız gereken maksimum karakter sayısı 60 karakter olmalıdır.
  • İlgili arama sonucunda listelenmesini hedeflediğiniz anahtar kelime başlık alanında kullanılmalıdır.
  • Başlığınız dikkat çekici ve rakiplerinizden öne çıkan ayrıcalıklarla süslenmelidir.

Örnek 1: Satış yaptığınız bir kategoride tüm rakipleriniz kargo ücreti alıyorsa eğer, siz başlığınızda Ücretsiz kargo ibaresine yer verebilirsiniz.

Örnek 2: İphone 11 sattığınızı varsayalım. Bu arama sonucunda çıkan sayfaların üç aşağı beş yukarı içerikleri belirli bir standarttadır. Bu tip bir arama sonucunda dikkat çekmek için En Ucuz Fiyat gibi tamlamalar kullanarak 3. 4. gibi sıralarda yer almanıza rağmen ilk sıradaki siteler yerine ilk ziyaret edilen site siz olabilirsiniz.

  • Marka adınıza yer vermelisiniz.

Sitenizin içerik kurgusunu yaparken içeriklerinizin ve sayfalarınızın sonunda marka adınızın yer alması oldukça önemlidir. Zaman içerisinde ilgili sektörde çıkan arama sonuçlarıyla eşleşen web siteleri kullanıcıları doğru arama sonuçlarıyla buluşturuyor ve memnun ediyorsa bir sonraki aramalarında ilgili markayı görmeleri, doğrudan tıklamaya teşvik edici en büyük unsur olacaktır.

  • Her yıl farklı konuların işlendiği arama sonuçlarında, kaynağın geçerli olduğunu göstermek için yıl kullanın.

Description Optimizasyonu

Açıklama alanında önerdiğimiz kullanım 130 karakterdir.

  • Description alanı oluşturulurken, hedeflenen anahtar kelimenin aranma hacmi yüksek varyasonlarına yer verilmelidir. (Maksimum 2 anahtar kelime kullanılmalıdır aşırıya kaçılmamalıdır)

Örnek 1: Yukarıda verdiğim “Ucuz uçak bileti” örneğinden ilerleyecek olursak,

Açıklama alanında: Ucuz uçak bileti al, Ucuz uçak bileti satın al gibi varyasyonlar kullanılmalıdır. Aranma hacmi yüksek en yakın varyasyonları nokta atış tespit etmek için Keywordtool, Keyword Revealer, Keyword Finder gibi ücretli araçları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz şekilde yakın varyasonları tercih etmek için hedef anahtar kelimenizi arama alanına yazarak tamamlayıcı aramaları görebilir ve Google ilgili aramalar alanından faydalabilirsiniz.

ilgili aramalar

  • Açıklama alanında ürünün ya da hizmetin dikkat çekici unsurlara yer verilmelidir.

Birçok hazır cms ve yazılım bu alanları basit bir şekilde düzenlemenizi sağlar. WordPress sitelerinizde Rank Math, Yoast, All in seo gibi eklentiler kullanarak ilgili sayfalara giriş yaparak bu alanları basit bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

 

Url Optimizasyonu

Url’ler olabildiğince basit ve sayfayla eşleşen ilgi çekici ve sade şekilde oluşturulmalıdır.

Sayı, “_” gibi kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Url’de tek anahtar kullanmaya özen gösteriniz.

 

 


seo title desc
SEO • 13 Ekim 2021 • Yazar: Seobaz Destek
Seo Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

Web sitelerinde yayınlanacak olan içeriklerin arama motorları tarafından daha fazla kullanıcılara ulaştırılması için seo uyumlu olması önemlidir. Arama motorları, belirlenen…

seo
SEO • 27 Şubat 2020 • Yazar: Seobaz Destek
Seo Nedir ?

SEO, S- E – O ! Bu sihirli sözcükler Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. SEO nedir? Araştırması yaparken karşınıza binlerce bilgi çıktı…Yorumlar 0

Fikrinizi Söyleyin
Hoşgeldiniz

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

Hemen Teklif Al

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

FİYAT TEKLİFİ AL

Garantili Trafik Artışı & Büyüme Hedefi

Aylık SEO Hizmeti ile minimum 3 aylık sözleşmeli projelerde minimum %12’den %100’e kadar büyüme hedefi veriyoruz.

× Whatsapp ile bize ulaşın.