fbpx
seo title desc

Web sitelerinde yayınlanacak olan içeriklerin arama motorları tarafından daha fazla kullanıcılara ulaştırılması için seo uyumlu olması önemlidir. Arama motorları, belirlenen kriterleri uyumlu olan içerikleri daha iyi indeks yapıyor ve anahtar kelime aramalarından daha kolay buluyor.

Arama motorları da benzer içeriklere değil farklı olanlara daha öncelik vermeye çalışıyor. İçerik hazırlayıcılar her zaman seo tekniklerine dikkat ederek içeriklerini hazırlamalıdır. Seo uyumlu içeriklerde her zaman orijinal ve doğru bilgiler kullanılmalıdır.

Site İçi Seo

Web sitelerine ziyaretçi çekebilmek için tüm sayfalarda yer alacak içeriklerin özenli ve seo uyumlu olarak hazırlanması gerekiyor. Site içi seo, tüm sayfalar için detaylı çalışmaların yapılmasını ve tüm içeriklerin belirli kriterlere göre hazırlanmasını sağlar. Site içi seo, arama motorlarının web sitesi ve içerikleri daha kolay bulmasını sağlayacak tasarım, yazılım ve içerik düzenlemelerinin yapılmasını sağlayan çalışmalardır.

Seo uyumlu içerikler hazırlanırken, keyword revealer (anahtar kelime açıklayıcı) araçlar kullanılır ve ziyaretçilerin içeriklerde verilmek istenilen mesajları daha iyi anlamaları sağlanır. Site içi seo çalışmaları tek sayfa ya da birden fazla sayfa içeriğine sahip olan web siteleri için yapılır.

Seo Uyumlu İçerik Yazma

Seo uyumlu içerikler, web siteleri için en önemli unsurlardan birisidir. Web siteleri organik ziyaretçi sayısının artması, hedeflenen başarıya ulaşmayı sağlayacaktır. Ziyaretçileri web sitesine çeken ise tamamen içeriklerin kalitesidir. Web sitelerinde yer verilen ve hedef kitlelere ulaştırılmaya çalışılan içerikler hem kaliteli hem de seo uyumlu olmalıdır. Arama motorlarında web sitesinin indekslenmesini sağlamak tek başına yeterli değildir.

Önemli olan arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek ve organik trafik çekebilmektir. Seo uyumlu içerik hazırlama tekniklerini bilen ve tüm yöntemleri kullananlar, arama motoru dostu içerikleri hazırlamakta zorlanmayacaktır. Rakipler arasında farklılık oluşturmak ve hedef kitleye ulaşabilmek için seo uyumlu içerikler kullanılır. Google arama motoru algoritmalarına göre içerik yazmaya başladığınızda olumlu sonuçlarını kısa sürede görebileceksiniz.

Seo uyumlu içerik oluşturma aşamaları şunlardır;

  • İçeriklerin yapılandırılması,
  • Anahtar kelime kullanımı,
  • Özgün ve anlamlı içeriklerin oluşturulması,
  • Alt başlık kullanımı,
  • Anahtar kelime analizi ve içerik içerisindeki dağılımı,
  • Anahtar kelimelere link verme,

Seo tekniklerinin tamamının kullanılmasına dikkat edilmeli ve çeşitli analizler yapılmalıdır.

İçeriklerin Yapılandırılması

Seo uyumlu içerik hazırlamanın ilk aşaması içeriklerin yapılandırılabilmesi için kurgulama yapılmalıdır. İçerik oluştururken tüm bölümler belirlenir ve giriş bölümünde konu ana hatları ile anlatılır. Sonraki bölümlerde, konu genişletilir ve ihtiyaç duyulan sayı kadar anahtar kelime belirlenir.

Her anahtar kelime konunun daha detaylı olmasını sağlar. Sonuç bölümünde de içeriğin vermek isteğini ana mesaja yer verilerek içerik yapılandırması tamamlanır. Bölümleme yaparak oluşturulan içeriklerin okunması ve akılda kalması daha hızlı olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı

Seo uyumlu içerik oluşturmaya başlamadan önce konu başlığında ve içerikte kullanılacak anahtar kelimeler belirlenmelidir. Keyword finder (anahtar kelime bulucu) kullanılarak, konu ile ilgili anahtar kelime örneklerine ulaşılabilir. İçerik oluşturma için yapı kurgulaması yapılırken odaklanılacak anahtar kelimeye başlıkta mutlaka yer verilmelidir.

Anahtar kelimenin başlıkta yer alması, ziyaretçilerin dikkatini çekmeye ve içeriklerin daha fazla okunmasına katkı sunacaktır. Seo tekniklerine göre makaleye belirlenecek olan başlığın en fazla 60 karakter olması gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Çünkü arama motoru sonuç bölümlerinde, başlıkların ilk 60 karakteri ziyaretçilere gösteriliyor.

Özgün İçeriklerin Hazırlanması

Arama motorları içerikleri indekslerken özgün ve anlamlı olmasına önem veriyor. Seo kriterlerinde önemli bir husustur ve her içerik özgün olduğunda web sitesinin arama motorlarında daha fazla gösterilmesini sağlar. İçerik oluşturmada uzman olanlar, okuyucu odaklı içerik oluşturmaya ve tamamen özgün ifadeler kullanmaya özen gösterir.

İçeriklerde, cümleler aşırı uzun olmamalı ve net anlatım sunmalıdır. Özgün içerikler oluşturulurken, paragrafların 4 ya da 5 satırdan oluşmasına dikkat edilmelidir. Her paragraf okuyucuya net bilgi vermeli ve cümle tamamlandıktan sonra diğer paragrafa geçiş yapılmalıdır.

Alt Başlık Kullanımı

Web sitelerinin arama motorlarındaki konumunu belirleyici olan içeriklerdeki önemli yapı taşlarından biriside kullanılan alt başlıklardır. Seo uyumlu her içerikte konunun türüne ve uzunluğuna göre farklı sayıda alt başlıklar kullanılır. Kullanılan her alt başlık konunun derinlemesine anlatılmasını sağlar. Doğru alt başlıklar oluşturulduğunda, ziyaretçiler doğru bilgilere ve aradıklarına ulaştıklarını düşünmeye başlar.

Alt başlıklı yazıların tamamı okunmaya çalışıldığı için ziyaretçiler web sitesinde daha uzun süre kalır ve bu web sitesine puan kazandırır. Alt başlık kullanımında da dikkatli olunmalı ve konuyu dağıtmamalıdır. Tüm alt başlıklar ana başlıkla alakalı olmalı ve bütünleştirici bir şekilde anlatımın yapılmasını sağlamalıdır.

Anahtar Kelime Analizi

Başarılı bir içerik oluşturabilmek için hedef kitle yerinde olduğu düşünülerek tasarımlar yapılmalıdır. Seo uyumlu içerik nasıl hazırlanır denildiğinde, uzmanlar ilk önce anahtar kelime analizlerine önem verilmesi gerektiğini belirtir.

Google keywoordtool aracı kullanılarak, içeriklerde kullanılabilecek anahtar kelimeler belirlenebilir. Bu araçlar, içeriklerde rakiplerin kullandığı anahtar kelimelerin neler olduğunu ve farklı olabilmek için hangilerini kullanabileceğinizi gösterir. İçerikler için anahtar kelime analizlerinin doğru yapılması, keyword finder aracı etkin kullanılmalıdır.

Seo uyumlu içerikler hazırlarken, belirlenen anahtar kelimeler her 100 kelime içerisinde bir defa kullanılmalıdır. İçerikteki anahtar kelime için keyword revealer aracı kullanılarak, ziyaretçilerin açıklama bilgilerine ulaşmaları sağlanabilir.

Anahtar Kelimelerin Eşit Dağılımı

Hazırlanacak olan içeriklerin kelime sayıları ve kullanılacak anahtar kelime türleri farklı olabiliyor. Seo uyumlu içeriklerde, anahtar kelimelerin eşit ve dengeli bir şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir. Anahtar kelimelere göre alt başlıklar oluşturulabilir ve o alt başlık altında yer verilebilir.

Anahtar kelimelere mümkün olduğu kadar farklı paragraflarda yer verilmelidir. İçerik uzunluğuna göre her anahtar kelimenin kaç defa kullanılabileceği iyi analiz edilme, cümle içerisinde anlamlı bir şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerin analizi ve eşit dağılımı profesyonel çalışmaların yapılmasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelimelere Link Verme

Web sitelerinde yer alan içerikler her zaman akıcı ve bilgi verici olmalıdır. Seo uyumlu içeriklerin hazırlanması, ziyaretçi trafiğinin oluşması ve daha fazla kullanıcıya ulaşma açısından önemlidir. İçerikler için önemli olan kriterlerden birisi, yer verilen anahtar kelimelere link verilmesidir.

Anahtar kelime link yönlendirmesi yapılırken sadece bir yönlendirme yapılmalıdır. Tüm çalışmalarda link inşaası kriterlerine dikkat edilmelidir. Anahtar kelimelere link verme web sitesinin ağ bağlantısının güçlü olmasını sağlayacaktır. Verilecek olan link sayesinde arama motorları sadece içeriği değil web sitesinin tümünü indeksleyecektir.

Anahtar Kelimeler İçin Keyword Tool Kullanımı

Seo çalışmalarının temelini oluşturan yöntemlerden birisi anahtar kelime analizleridir. Seo çalışmaları bir bütün olarak ele alınmalı ve rakip analizi, anahtar kelime analizi, hedef kitle analizi birlikte yapılmalıdır. İçeriklerde kullanılacak olan anahtar kelimeler için Google keywordtool araçlarının kullanılması, profesyonel çalışmalar yapılmasını sağlayacaktır.

Anahtar kelime bulucu aracı, rakip web sitesi içeriklerinde kullanılan anahtar kelimelerin görülmesini ve tüm planlamaların buna göre yapılmasını sağlayacaktır. Seo uyumlu içerikleri hazırlamaya başlayacak olanlar anahtar kelime analizleri ile ilgili tüm araçları kullanmalıdır.

İçeriklerde Görsellerin Kullanımı

İşletmeler ürün ve hizmet tanıtımlarını yapmak ve marka bilinirliğini artırmak için seo uyumlu web sitelerine ve içeriklere sahip olmaya çalışıyor. Seo uyumlu içeriklerin hazırlanmasında sadece metin bilgileri kullanmak yerine görsellerle desteklemek ziyaretçilere daha bilgi verici olacaktır. İçeriklerde görsellerin kullanılmasına karar verirken, görsel ile metin içeriğinin uyumlu olması ve içerik boyutlarının doğru ayarlanması gerekiyor.

Evergreen İçerik Hazırlama

Seo uyumlu içeriklerin hazırlanmasında çeşitli maddeleme yapılır ve bunlardan biriside, zamansız içerik olarak tanımlanan evergreen içeriklerdir. Evergen içerik konu ile ilgili taze kalan ve arama motorları tarafından kabul edilmiş içeriklerdir. İçerikler hazırlanırken, özgün ve doğru bilgiler kullanıldığında uzun süre tazeliğini koruyacak ve her zaman ziyaretçilerin dikkatini çekecektir. İçerik konularına göre evergreen kriterine yer verilebilir. Tüm içeriklerde evergreen kriterine yer vermeye gerek yoktur. Ancak seo uyumlu olması ve web sitesini arama motorlarında üst sıralarda tutacak doğru ve güvenilir bilgilere yer verilmesi önemlidir.

Orijinal Olmak

Google ve diğer arama motorları birden fazla web sitesinde tekrarlanan içerikleri fazla beğenmez ve bu içeriklere sahip sitelere alt sıralarda yer verir. Üst sıralarda yer alabilmek için seo uyumlu içerik hazırlarken, içeriklerin tamamen orijinal olmasına ve başka sitelerde yer alan bilgilerden ya da anlatımlardan farklı olmasına dikkat edilir. İçeriklerin kelime sayısın ne olursa olsun her zaman orijinal olmaya önem verilmelidir.

Meta İçeriklerin Doldurulması

Arama motorları ziyaretçilerin anahtar kelimeye göre arama yapmalarında, seo uyumlu içerikleri göstermeye çalışıyor. Meta açıklamalarının seo uyumlu olabilmesi için en fazla 160 karakterlik açıklamalar içermesi gerekiyor. Meta içerikleri doldurulurken mutlaka anahtar kelimelere yer verilmelidir.

Meta içerikleri doldurulmadığında, arama motoru sonuçları gösterirken anahtar kelimeleri etrafındaki diğer kelimelerle özet konu olarak gösterecektir. Seo uyumlu içerik hazırlama çalışmalarını yaparken meta oluşturma ve içeriklerin nasıl doldurulacağına dikkat edilmelidir.


Adsiz tasarim 3 1
SEO • 22 Kasım 2021 • Yazar: Bilge Cansız
Backlink Nedir?

Bir web sitesinin farklı bir web sitesine link vermesine kısaca backlink denir. Web sitesinde bulunan özgün bir içeriğin, başka bir web sitesi yöneticisi tarafından fark edilerek…

search engine optimization target marketing concept bokeh b
SEO • 20 Kasım 2021 • Yazar: Seobaz Destek
Seo Uzmanı Nedir Nasıl Olunur?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı, web siteleri çeşitli arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, vb.) üst sıralara çıkarmak için gerekli olan çalışmaları yürüten…Yorumlar 0

Fikrinizi Söyleyin
Hoşgeldiniz

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

Hemen Teklif Al

Burada seo konuşulur, seo yazılır, seo desteklenir, seo için fikir üretilir. Bizim işimiz seo siz de hazırsanız buyrun, başlayalım!

FİYAT TEKLİFİ AL

Garantili Trafik Artışı & Büyüme Hedefi

Aylık SEO Hizmeti ile minimum 3 aylık sözleşmeli projelerde minimum %12’den %100’e kadar büyüme hedefi veriyoruz.

× Whatsapp ile bize ulaşın.