Tanıtım Yazısı

Tanıtım Yazısı Nedir ?

Markanızın bilinirliğini ve görünürlüğü arttırmanın en etkili yollarından biri olan tanıtım yazıları, web sitelere eklenir ve linkleme çalışması ile sizi sıralamalarda üst konuma getirebilir. Seo’nun vazgeçilmez unsurlarından biri olan tanıtım yazılarının alelade değil profesyonel bir biçimde hazırlanması gerekir.  İyi içeriğe yapılan iyi bir alt yapı çalışması ile arama motorlarının beğenisini kazanmanız mümkün hale gelecektir.

Tanıtım Yazısının Faydaları Nelerdir?

seobanner1

Tanıtım yazıları,  bilgi verici içerikler olarak hazırlanır. Blog yazısından çok haber metni formunda hazırlanan bu yazılar sayesinde, metin içerisinde geçirilen anahtar kelimelere link vererek arama motorlarının sıralamasında yükselirsiniz.

Tanıtım yazısı sitenizi ve markanızı görünür kılanın en basit yollarından birdir. Ancak dikkat etmeniz gereken husus alacağınız backlinkler olmaktadır. Referans olarak kullanılacak linkleri sitenize uygun bir şekilde aldığınızda tanıtım yazısının faydasını görmeye başlarsınız.

Tanıtım yazılarında gerekli unsurlara dikkat edilmediğinde fayda yerine sitenize zarar verebilirsiniz. Seo çalışmalarının vazgeçilmezi olan tanıtım yazıları, doğru uygulamaya tabi tutulmadığında yükseliş yerine düşüş olarak dönüş almanıza neden olabilir.

Seo Hizmetlerinde Tanıtım Yazılarının Önemi Nedir?

Seo ( arama motoru optimizasyonu)’nun ama amacı arama motorlarına karşı görünür olmak ve sıralamada organik kaliteli bir şekilde yükselmektir.  Seo hizmetleri kapsamında birden fazla işlem uygulanır.  Diyebiliriz ki web sitesinde bulunulan her detay Seo’nun bir parçası olarak işlev görmektedir. Kusursuz bir çalışma demek arama motorlarının takdirini kazanmak demektir.

Tanıtım yazıları ise Seo çalışmasının en önemli ve etkili ayağını oluşturmaktadır. Tanıtım yazıları sayesinde markanız öne çıkar,  site hitiniz artar, anahtar kelimeler ile yükselirsiniz ki bu doğrudan size ulaşılmasını sağlar,  tanıtım yazıları viral reklam yapmanızı sağlar.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Olmazsa olmaz diye bahsettiğimiz ve doğru yapılmadığında zarara uğratacağını üstüne basa basa söylediğimiz tanıtım yazılarında, belirlediğimiz unsurlara dikkat ederseniz hiç bir sorunla karşılaşmadan yükselişe geçebilirsiniz.

Yükselişe giden unsurları ve kaliteli bir tanıtım yazısının gerekliliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Tanıtım Yazısı Başlığı Belirleme

Tanıtım yazısı başlığı belirlenirken içerisinde mutlaka anahtar kelimeni geçtiği ama aynı zamanda benzersiz bir cümle formuna sahip başlık tercih edilmelidir. Ana başlığın yanı sıra belirlenecek ara başlıklar da içeriğin hem daha okuyabilir olmasını sağlar hem de anahtar kelime yoğunluğunu artırmanız için bir seçenek sunar. Böylece  arama motorları  henüz başlık  aşamasındayken tanıtım  yazısı sayesinde  sıralamanızı yükseltebilir.

Tanıtım Yazısı İçin Anahtar Kelime Belirleme      

Anahtar kelimeler belirlerken anahtar kelime motorlarından yararlanmanızda fayda vardır. Google Adwords sistemi sayesinde konunuz ve sizle en alakalı anahtar kelimeleri doğrudan tespit ederek tanıtım yazısı içerisinde geçirebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi için şu araçları kullanabilirsiniz:

 • Google Adwords
 • Keyword Spy
 • WordStream
 • Semrush
 • Moz
 • Ahrefs
 • Keyword
 • KWfinder
 • Keyword Tool
 • Keyword Discovery

Aracılar sayesinde doğru anahtar kelime analizi elde edebilir ve anahtar kelime inşasında başarılı olabilirsiniz.

Tanıtım Yazısında Dikkat Edilecekler

Tanıtım yazısının sadece kelimelerden ibaret olmadığını birçok unsurun bir araya gelerek etkili Seo çalışmasının bir üyesi olduğunu beyan etmiştik.  Bu Seo kazanımı için mutlaka ve mutlaka dikkat edilmesi gereken ilk unsur metnin özgün olmasıdır.

Anahtar kelime çalışmalarını arttırmak, doğal inşa sürecini hızlandıracağından anahtar kelimeye özellikle dikkat edilmelidir

Anahtar kelimeye fazla eğilmek bazen yanlış anlaşılabilir bir durum olmaktadır. Her yazı için en fazla 3 anahtar kelimeye ağırlık verilmeli ancak bu 3 kelime metnin uzunluğuna göre 10 defaya kadar geçmelidir. Bu şekilde tanıtım yazısı bir odağı olan ve doğal bir işleyişe sahip bir yazı olabilecektir.

Tanıtım yazılarında her yazı için farklı link sayısı kullanmak gerekmektedir. Bir yazı da 3 link var ise bir diğerinde bir adet link kullanılmalıdır.  Böylece otomatik değil, manuel bir sistem olduğunun ve çalıştığınızın sinyallerini Google’a iletmiş olursunuz.

Tanıtım Yazısı İçin Uyulacak Kurallar

Yapay zekaya karşı üretilen argümanlar sayesinde bugün birçok sistemi bir araya toplayıp Seo çalışması hizmetleri sunulmaktadır. Tanıtım yazılarının da içinde bulunduğu Seo hizmetlerinde yapay zekânın dikkat ettiği unsurlar ise şu şekildedir.

Mutlaka imla kurallarına yazım kuralların ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.

Bir diğer dikkat edilecek nokta backlinklerdir. Backlink alırken bu sistemin de aralıklarla yapılması gerekmektedir. Birden yükleme yapılması Google’ın dikkatini çeker ve sıralamalarda düşüş yaşamanıza neden olur. Backlinklerin belirli aralıklarla ve kaliteli sitelerden alınması ise yükselişe fayda sağlamaktadır.

Anahtar kelimeler bold olarak geçirilmelidir. Böylece anahtar kelimeler metin içerisinde kaybolup gitmez ve dikkat çekici hale getirilir.

Tanıtım yazısında başlıklar, kullanılan ara başlıklar kullanılan görseller baştan sona her şey yaptığınız iş ile alakalı olmalıdır.

Okuyucuyu ve yapay zekâyı aynı anda mutlu edecek bir içerikle sahneye çıkmanız gerekir.

Tanıtım Yazısının Avantajları Nedir?

Tanıtım yazısını reel hayata entegre edelim ve faydasını daha anlaşılır hale getirelim.

Düşünün ki,  bir köfteciniz var ve köfte satıyorsunuz.  Müşterilerin size ulaşması için kapı kapı köfte mi satacaksınız? Bunu yapmanız mümkün değildir ve bu sistemle mahalleden öteye ulaşamazsınız. Bu durumda yapacağınız iş kendinizi tanıtmak olacaktır. Kendinizi tanıtırken broşür kampanya ve müşteri memnuniyetinden yararlanırsınız. Aynı  sistem sanal  dünya  için de  geçerlidir. Sizi müşteriler ile aynı platforma getirebilen bir güç olarak interneti kullanırken yine kendinizi tanıtmanız gerekecektir.

İşte tanıtım yazısı, size müşteri kontağının kapılarını açan ve daha çok müşteriye giden yolu da aralayan Seo unsurudur.

Maddelemek gerekirse;

 • Tanıtım yazısı ile markanız tanınır,
 • Firmanız tanınır,
 • Daha fazla insana ulaşırsınız,
 • Site değeriniz ve site hitiniz artar,
 • Aramalarda Google tarafından ön plana çıkarılırsınız.

Hangi Sitelerde Tanıtım Yazısı Yayınlamalı?

Tanıtım yazıları kendini kanıtlamış,  sektörde yer edinmiş ve sizin işiniz ile ilgili bağlantısı olan sitelerde yayınlanmalıdır.  Alakasız işler Google için her daim ters teper. Yayınlama noktasında unutmamanız gereken en önemli detay budur.

Screenshot 1

Tanıtım Yazısı Paketleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tanıtım yazısı paketi satın alırken, kaliteli bir siteden almak fayda sağlar. Hiti yüksek sitelerden alınan tanıtım yazıları daha hızlı bir şekilde yükselme sağlar. Alexia ve Türkiye sıralamasına dikkat etmek gerekir.

Site kalitesinin yüksek olması backlink alırken ve tanıtım yazısı alırken dikkat edilecek unsurlar arasındadır. Alacağınız tanıtım yazısı otoritenizi ve sanal dünyadaki konumunuzu değiştirebilecek güce sahiptir, tüm bunları bir araya getirdiğimizde ne olursa olsun her zaman kalitenin kaliteyi getireceğini unutmamak gerekir.

Garantili Trafik Artışı & Büyüme Hedefi

Aylık SEO Hizmeti ile minimum 3 aylık sözleşmeli projelerde minimum %12’den %100’e kadar büyüme hedefi veriyoruz.

× Whatsapp ile bize ulaşın.